Blog > Komentarze do wpisu
Zgoda narodowa

Pan premier stara się skapitalizować atmosferę po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska, mówiąc o przełomie i zgodzie narodowej.

Pięknie. Ale stuprocentowa zgoda narodowa jest mrzonką. Jest niewykonalna. Mówienie o niej jest rzucaniem tanimi frazesami. Zawsze znajdą się niezadowolone ekstrema, zazwyczaj procentowo nieliczne.

Żeby uzyskać realny poziom "zgody narodowej" należy niestety te ekstrema odciąć od wpływu na życie publiczne - wiedział o tym w 1800 roku niejaki Bonaparte, który zdołał wyciągnąć Francję z porewolucyjnego chaosu i pogodzić całe szerokie spektrum frakcji umiarkowanych oraz lekko radykalnych. (Że potem wszystko się posypało, to głównie wina Anglików i Austriaków, śmiertelnie przerażonych utratą wpływów w Europie i ogólnie zmieniającym się światem, ale to osobna historia.) Ceną za ten szeroki front zgody narodowej była rozprawa z radykałami z obu stron - zarówno ultrarojalistycznej, jak i ultrarepublikańskiej. Obie frakcje nie zaprzestały krytyki, ale były na tyle zmarginalizowane, że projekt miał szanse przetrwać, gdyby nie: patrz nawias.

Ja w takim razie proszę pana premiera, żeby dał jasny znak, że w ramach budowania zgody narodowej od dziś rząd i partia rządząca nie daje przyzwolenia na jej reprezentowanie kibolom czy Oenerowi i podobnym organizacjom. Słowa są łatwe, czyny trudniejsze i nierzadko kosztowne w sensie politycznym. Ale chyba zgoda narodowa jest ważniejsza, prawda?

 

niedziela, 20 stycznia 2019, drakaina
TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2019/02/18 19:43:10
Dostałaś może jakąś odpowiedź ?
No, żartuję. Czasy, gdy na pytania dostawało się odpowiedzi (choćby od oponentów) chyba przeminęły bezpowrotnie.

A tak poważnie: gdyby była dzisiaj Afera Dreyfussa i Zola opublikowałby swoje słynne "J'accuse" - prawdopodobnie na Twitterze - to otrzymałby garstkę tzw. lajków od tzw. folowersów (przepraszam za wyrażenia obsceniczne).

Obojętnie jak dosiosła by nie była sprawa: cyfrowy kurz pokrywa ją po kilku minutach, góra godzinach. Zmierzch kultury dyskursu (jakiegokolwiek) jest wynikiem nieograniczonych możliwości prowadzenia tegoż.
-
Gość: pantarej, 142.243.254.*
2019/02/22 21:09:18
A kto powiedzial ze sprawa doniosla, ty?
-
2019/02/24 00:21:19
@pantarej:

nikt nie powiedział, że sprawa jest doniosła.
ktoś powiedział: "obojętnie jak doniosła by nie była sprawa"

Rozumiem że nie dostrzegłeś różnicy? Celowo , mam nadzieję.
-
2019/03/01 11:27:37
Telemachu - jak się zapewne domyślasz, nie liczyłam na odpowiedź. Pisałam ze względu na własne sumienie...
-
2019/03/08 16:26:20
Droga Drakaino,

obawiam się, że decyzja Agory aby zamknąć blox.pl była jednak słuszna.
Autorzy blogów nie tylko zadają pytania na które nie spodziewają się żadnej odpowiedzi, ale dodatkowo nawet tygodniami do nich nie zaglądają.

Coś się chyba bezpowrotnie skończyło.
       

       Copyright