piątek, 14 grudnia 2018
Polonez na grobach

Różnej maści prawdziwi Polacy, w Polsce i za granicą, mam też paru takich wśród dalszych znajomych, podkreślają na każdym kroku, że "Polska jest najważniejsza". (Pominę miłosiernie pustosłowie tego hasła.) Oznacza to dla nich skrzykiwanie się, kiedy tylko ktoś gdzieś piśnie niezbyt pochlebną opinię albo, co gorsza, użyje takich sformułowań jak "polskie obozy śmierci". Oraz tromtadrackie odwracanie się ku przeszłości i klękanie przed jej wyobrażoną wersją, zamiast refleksji nad teraźniejszością i spoglądania w przyszłość.

Szkodliwość wszystkich tych czynów, przeciwko którym tak odważnie protestują owi prawdziwi Polacy, przejęci do żywego Polską, jest znikoma. Nikt poważny takich stwierdzeń na poważnie nie bierze (idę też o zakład, że ci, którzy ich używają, robią to na zasadzie skrótu myślowego, bezrefleksyjnie i bez intencji szkalowania), nijak to nie wpływa na to, jak Polska jest w świecie postrzegana. Wpływają na to zupełnie inne rzeczy, ale ja nie o tym.

Polska jest najważniejsza, tak? A więc w domyśle również Polacy, tak, szanowni prawdziwi?

No to przeczytajcie przerażające raporty na temat smogu i tego, co robi Polakom. Nawet najgorszy rząd nie czyni takich szkód, jeśli nie liczyć tego, że ze smogiem nie walczy.

Jeśli rzeczywiście Polska jest dla was, prawdziwi, najważniejsza, to zacznijcie ostrą walkę o to, żeby rządzący wreszcie wzięli się za bary z tym najpoważniejszym obecnie w Polsce problemem. Takim, który szkodzi naprawdę.

Bo jakkolwiek zmarłym należy się szacunek, to może jednak żywi są hic et nunc ważniejsi? Ci naprawdę wielcy zmarli nie tylko wam wybaczą, że porzucicie ich na chwilę, żeby zająć się żyjącymi Polakami. Ba, myślę, że was za to pobłogosławią. Na razie głównie tańczycie makabrycznego poloneza na grobach - dawnych i nowych.

Malczewski, Melancholia

 

Zapisz

Zakładki:
...
Blogi, po części zdechłe
Blogroll
Miejsca w necie
Ulubione - artystycznie
Ulubione - filmowo
Ulubione - literacko
Ulubione - muzycznie
Ulubione - naukowo
Ulubione - przyrodniczo
Ulubione - zabawnie
Z tego bloga czyli moje ulubione lub najpopularniejsze notki
Tagi
       

       Copyright